Jak založit knihovnu pod spolkem?
Právnické ukotvení
Pokud vám ve vašem okolí chybí knihovna a chcete to změnit, založte si spolkovou knihovnu.
Nový Občanský zákoník (1. ledna 2014) rozlišuje tři typy právnických osob soukromého práva (korporace, fundace a ústavy). Pro založení knihovny nás zajímá korporace (tj. společenství lidí nebo právnických osob). Občanský zákoník podrobněji upravuje jedinou korporaci – spolek.
Spolky se řídí Občanský zákoníkem č.89/2012 Sb.
Proč založit spolek?
Výhody spolku:
- spojení s lidmi, kteří mají stejný cíl,
- skupina může mít (i když to tak nemusí být vždy) větší váhu než jednotlivec,
- jako občanské sdružení se můžete stát účastníky správního řízení,
- získat granty na podporu své činnosti, a to jak od soukromých dárců tak od nadací, mezinárodních institucí či českých ministerstev.
Jak postupovat?
1. PŘIJMOUT STANOVY – sepsat stanovy
Občanský zákoník nabízí dva základní způsoby, a to shodou zakladatelů na obsahu stanov, nebo usnesením ustavující schůze.
Stanovy musí obsahovat (povinné náležitosti) :
- název a sídlo spolku: Název spolku musí obsahovat slova „spolek“ nebo „zapsaný spolek“, postačí i zkratka „z. s.“
- účel spolku,
- práva a povinnosti členů vůči spolku (určení způsobu, jak jim budou práva a povinnosti vznikat),
- určení statutárního orgánu (statutární orgán tvoří osoby oprávněné jednat jménem spolku. Stanovy určí, je-li statutární orgán kolektivní (výbor) nebo individuální (předseda).
Ustanovující schůzi je třeba svolat nejméně 30 dní před jejím konáním, v pozvánce je nutno uvést místo, čas a pořad zasedání. Z ustanovující schůze je potřeba do 30 dnů pořídit zápis (vzor zápisu a listiny přítomných). Na osoby zapsané v listině přítomných se hledí, jako by podaly řádnou přihlášku do spolku. Kdo hlasoval proti přijetí stanov, může od přihlášky odstoupit. O tom musí být učiněn záznam v listině přítomných opatřený podpisy odstupují-cího a toho, kdo záznam učinil.
2. ZAREGISTROVAT SE DO REJSTŘÍKU SPOLKŮ
Spolek vzniká zápisem do spolkového rejstříku (jedná se o veřejný rejstřík spolků vedený soudy - místně příslušný krajský soud.
Jak na to:
- na ustanovující schůzi vybrat navrhovatele, který podá návrh na zápis spolku do rejstříku,
- obsah návrhu: stanovy, název, sídlo, popis hlavní činnosti spolku (pokud chcete podnikat – uveďte její předmět), název statutárního orgánu (pokud se jedná o osobu, uveďte jméno a bydliště, pokud je orgán kolektivní – sepište seznam všech členů – jméno a bydliště.
Kam s návrhem?
- spolky se zapisují do spolkového rejstříku, který spravuje Rejstříkový soud (soud prozkoumá návrh i stanovy, jestli neobsahují chyby nebo nejsou v rozporu se zákonem),
- návrh lze podat pouze na formuláři na stránkách Ministerstva spravedlnosti,
- do kolonky Typ podávaného návrhu vyberte: PRVOZÁPIS, do kolonky Požadovaná právní forma vyberte: SPOLEK, dál pokračujte dle kroků na stránce),
- návrh lze podat v listinné nebo elektronické podobě,
- podpis na návrhu na zápis v listinné podobě musí být úředně ověřen,
- dostaneme rozhodnutí do zápisu do rejstříku spolků.
Na co si dát pozor?
- ze stanov bude vyplývat, že se jedná o nedovolené sdružení (tj. sdružení zaměřená na omezování lidských práv, sledující dosahování svých cílů protizákonnými a protiústavnímy prostředky, sdružení ozbrojená nebo sdružení, která zřizují ozbrojené složky – dle zákona § 4, Zákon číslo 83/1990 Sb.,
- cílem nesmí být výdělečná činnost.
Seznam příloh přikládaných k návrhu na zápis spolku
Jak spolek zrušit aneb jak je to se zánikem?
Spolek zaniká dobrovolným rozpuštěním z rozhodnutí členů (členská schůze nebo jiný k tomu stanovami určený orgán pouze rozhodnout o zrušení spolku s likvidací a k zániku dochází až po řádně provedené likvidaci rozhodnutím rejstříkového soudu o výmazu spolku z rejstříku spolků).
Jak fungují poplatky?
- členské příspěvky jsou osvobozeny od daní,
- když budete vykazovat zisk, můžete požádat o snížení základu daně (ze zisku do 300 000 Kč za rok pak máte možnost daň neplatit, pokud prostředky použijete k nevýdělečné činnosti),
- je dobré mít založený bankovní účet (bance stačí předložit doklad o existenci spolku a jeho statutárního orgánu),
- účetnictví SI vésti od založení spolku,
- výroční zprávy: spolky nemají povinnost vydávat výročního zprávy (pokud, ale chci získat prostředky z veřejných rozpočtů, může poskytovatel dotace výroční zprávy požadovat).
Zápis spolků do spolkového rejstříku je od 1. 5. 2015 zdarma (včetně prvozápisů).
Každé ověření lze provést na úřadě nebo na poště se službou Czechpoint za 30 Kč.